Jaký byl čtvrtý ročník volejbalového turnaje geodetů a kartografů?
Autor: Vratislav Filler <filler(at)maestroclub.cz>, Téma: Volejbal, Vydáno dne: 04. 06. 2006Obrázek k článku Chcete vědět, jak proběhl 4. ročník volejbalového turnaje GEODETŮ A KARTOGRAFŮ? Kdo vyhrál ... jak dopadl Váš tým ... čtěte dále v tomto článku ... Některé momenty si můžete připomenout také pohledem na fotografie v naší fotogalerii ...

Minulost a přípravy

MAESTRO CLUB Kolovraty se tento rok stal spolupořadatelem již téměř tradičního volejbalového turnaje goedetů a kartografů. Začátky turnaje byly malé – původně šlo o turnaj mezi jednotlivými ročníky studentů oboru Geodézie a Kartografie na Fakultě stavební ČVUT v Praze. Tradiční skupina týmů studentů, doktorandů a pedagogů byla postupně doplněna o absolventy, týmy z geodetických firem a zájemce z řad amatérské volejbalové veřejnosti. Tak se v letošním ročníku střetlo už patnáct týmů, což je v krátké historii turnaje nepřekonaný rekord.

Letošní ročník vlastně začal přípravami již dlouho před svým konáním. Na přípravách a organizaci se podíleli členové MAESTRO CLUBU a studenti oboru G+K. Zásadním úkolem bylo získání hlavního sponzora, jímž se stala firma GEFOS a.s., potom stanovení termínu a zajištění haly. To se podařilo a všechny další přípravy už šly snáze. V sobotu 3.června brzy ráno tak bylo všechno přichystáno k tomu, aby tento turnaj mohl začít.

Část realizačního týmu se sešla už v půl osmé před Stavební fakultou, kde měli v kanceláři profesora Veverky vyzvednout nějaké propagační materiály. Drobné zpoždění při příjezdu se zdálo narůst v kritickou situaci v okamžiku, kdy jsme se ve vyprázdněné budově rozhodli použít služební výtah a zůstali v něm na několik minut zablokováni. Nakonec profesor silou vymáčkl dveře a byli jsme volní.

Začátek

K místu konání turnaje, hale ČVUT Pod Juliskou, jsme se tak dostali v době, kdy už bylo všude plno lidí. Odemknuly se šatny, týmy se začaly zapisovat, přicházeli další důležití lidé, jako rozhodčí, lékař, kolegové ověšení fotoaparáty a další. Zprovozňovalo se občerstvení, věšela se saka a reklamy, pořizovaly se oficiání fotografie jednotlivých týmů, dokud jsou ještě v plné síle. Organizační štrumec ve velké hale vrcholil za zvuku plácání desítek balonů od rozcvičujících se hráčů.

Turnaj zahájil ve velké hale areálu úvodním slovem prezident sportovního klubu MAESTRO CLUB Kolovraty Petr Souček. Po něm si vzal slovo viceprezident klubu Petr Majer a seznámil účastníky turnaje s nutnými organizačními informacemi. Poté již mohl prof. Veverka, který převzal záštitu nad celou akcí, volejbalový turnaj oficiálně zahájit. Provedl tak pronesením krátké úvodní řeči, popřál všem mnoho sportovních zážitků a mohlo se začít. Hrát se začalo krátce po deváté.

Zázemí turnaje tvořilo občerstvení, které zajistil p. Jaroslav Vojíř, hostinský z Mnichovic, nabízející to nejpotřebnější, tedy nealkoholické nápoje, pivo, párky v rohlíku, klobásky, gulášek a další povzbuzovače, nezbytné k posilnění během náročného dne. V šatně vyhrazené pro občerstvovnu byly k dispozici koše na tříděný odpad, toto třídění se myslím celkem dodržovalo. Na průběh zápasů dohlížely dvě odborně zdatné rozhodčí (Diana Vaníčková a Alena Pechá), třetí sudí se bohužel na poslední chvíli omluvil. Lékařský dohled, který nakonec naštěstí nemusel zasáhnout, realizoval doktor MUDr. Rostislav Broukal.

A hrajeme

Vzhledem k paralelní hře na třech hřištích byla úvodní část turnaje rozdělena do třech skupin. Tři „papírově nejsilnější“ týmy byly nasazeny tak, aby se nepotkaly, ostatní se musely rozlosovat. V každé skupině se hrálo systémem „každý s každým“, jen na dva sety, striktně do pětadvaceti bodů. Tři nejlepší týmy z každé skupiny postupovaly do play-off, přičemž dva týmy na třetí pozici s horším výsledkem se ještě předtím musely utkat v předkole. Následoval klasický „pavouk“ s osmi týmy, končící finále a zápasem o třetí místo.

Do play-off bylo ovšem ráno ještě daleko, každý tým čekaly nejprve zápasy ve skupinách.

Ve skupině A se střetly týmy Pat a Mat (5.ročník), Azimut (geodeti), Spirit of šumák, Maxov a nasazená Pyramida. Ta neměla problém vyhrát celou skupinu bez ztráty bodu a s poměrně velkými odstupy (prohráli v průměru 13 míčů na set). O pořadí dalších týmů rozhodl snadno počet bodů – Pat a Mat dosáhli pěti a Spirit of Šumák čtyř bodů, když nad čtvrtým Maxovem vyhráli velmi těsně (25:24 a 25:23). Jediný set neuhrál Azimut.

V takřka „fakultní“ skupině B se kromě nasazené Mutinky střetly týmy Smetí (3.ročník), VSK MNČ (4. ročník) a dvojí stejně staří absolventi („V.C Pulci“ a „Taky Pulci“). Ani zde neměl nasazený tým problémy porazit všechny ostatní. Ve zbytku tabulky byly ale výsledky velmi vyvronané, ostatní týmy dosáhly mezi dvěma a čtyřmi body. Ze druhé pozice se do play-off posunuli Taky Pulci se čtyřmi body, o postupu ze třetí pozice ale rozhodoval vzájemný zápas mezi V.C. Pulci a VSK MNČ, který vyhrál tým absolventů poměry 25:19 a 25:17. Ale ani výkon Smetí nebyl katastrofální, neboť dokázali urvat bod právě na obou postupujících týmech, což skupinu rozhodně udělalo zajímavější.

Ve skupině C byl nasazen MAESTRO CLUB, kromě něj si skupinu vylosoval GEFOS, GKS Sokolov, Pohrobci Hrobesa (doktorandi) a Oldies (pedagogové). Pedagogové a doktorandi si tak nešťastně nezahráli s žádnými studenty. Tato skupina byla nejvyrovnanější. Polovina zápasů skončila 1:1 a jen jeden set byl prohrán s méně než šestnácti uhranými body. Souboj v této skupině proto trval nejdéle a poslední zápas MAESTRO CLUBU se Sokolovem se dokonce musel přesunout na kurt skupiny A, kde už bylo dávno dohráno. Nakonec prokázal největší houževnatost GEFOS, kterému vzalo jediný bod druhé postupující MAESTRO CLUB. Třetím postupujícím týmem byli Pohrobci Hrobesa se čtyřmi body. Do play-off se nedostali Oldies, kteří ovšem také nedali svou kůži zadarmo, jak ukázal jeden vyhraný set právě proti MAESTRO CLUBu. V tomto setu se pedagogové vzepjali k nadlidskému výkonu a docent Hampacher dokonce skákal rybičky! Oldies a poslední GKS Sokolov uhráli shodně po dvou bodech, přičemž definitivní pořadí ve skupině určil nakonec jen rozdíl uhraných míčů.

Skupiny se dohrávaly až do půl páté. Během posledních zápasů, kdy byl počet bodů pro mnoho týmů stále nejistý, narůstala trochu nervozita. Postoupí, nebo nepostoupí? Jako zapisovatel výsledků jsem byl dokonce podroben jistému, nevím zda vážně míněnému návrhu – ten jsem ovšem zavrhnul prostou odpovědí, že systém je natolik složitý, že v něm ani já nemůžu fixlovat :-) .

Jde se do finále

Týmy, které nepostoupily do play-off, se po skončení základní části vesměs začaly balit. Výkon, byť neúspěšný, bylo totiž třeba okamžitě vyhodnotit u jednoho či více piv, případně alespoň u „ceny útěchy“, kterou byla láhev vína pro každý tým včetně toho posledního. V tomto turnaji tak vlastně nikdo neprohrál. Se začátkem play-off se tak počet lidí v hale trochu zmenšil, stále se ale hrálo na třech kurtech.

V předkole „pavouka“ se nejprve střetli V.C Pulci a Spirit of Šumák. Druhý zmíněný tým neměl větší potíže dostat se do čtvrtfinále (25:16, 25:16), kde ještě stačil vzdorovat GEFOSu alespoň v prvním setu (25:21, 25:16).

V zápasech čtvrtfinále byl už poměrně patrný kvalitativní odstup nasazených týmů Pyramidy a Mutinky od protivníků postupujících ze druhých a třetích míst. Pyramida si bez větších starostí poradila s posledním zástupcem absolventů (Taky Pulci, 25:18, 25:6). Mutinka v prvním setu deklasovala Pohrobky Hrobesa 25:5. Ti se ještě pokusili vzdorovat v setu druhém, ale marně (25:23).

Větší drama nabídl zápas MAESTRO CLUBU s Patem a Matem, kde se pořadatelský tým vzepjal v životnímu výkonu a po nervy drásajícím souboji zvláště v prvním setu (25:23, 25:17) postoupil do semifinále. Vzhledem k délce tohoto duelu se pak MAESTRO CLUB musel ihned pustit do zápasu s odpočatým GEFOSem. Na ně už MAESTRO CLUB nestačil, vypustil první set 6:25 a ve druhém již zvrátit průběh zápasu nedokázal (21:25).

V semifinále se už hrál velice kvalitní volejbal, na který byla radost se dívat. Skoro škoda, že poražení ihned opouštěli areál a odcházeli do hospod. V zápase dosud zcela suverénní Pyramidy s obdobně hladce procházející Mutinkou byla silnější Pyramida, která si vítězství pojistila již pohodlnou výhrou prvního setu (25:12, 25:22). V zápase o třetí pozici se tak sešel MAESTRO CLUB s Mutinkou, což byla takřka repríza zápasu z jesenického turnaje před čtrnácti dny. MAESTRO CLUB hrál vyrovnaně, ale v obou setech nedokázal korigovat situaci, kdy Mutinka odskočila o několik míčů, o které pak vedla až do konce setu (25:18, 25:19). Výsledkem tedy bylo čtvrté místo pořádajícího týmu.

Ve finále se spolu utkaly nejsilnější týmy GEFOSu a Pyramidy. Pyramida zvítězila obdobným způsobem jako v semifinále – po prvním setu vyhraném 25:14 již GEFOSu nedovolila zvrátit zápas ve svůj prospěch, ačkoliv druhý set byl znovu velmi vyrovnaný (25:23).

Vyhlášení cen

Po skončení posledního zápasu, což bylo až po sedmé hodině večerní, nastal čas na vyhlášení cen. Vítězem celého turnaje se tak stala Pyramida s kapitánem Zdeňkem Mrázkem, následovaná GEFOSem a Mutinkou. Tři nejlepší týmy obdržely krásné poháry, CD s historickou mapou Čech a hodnotné dárkové koše.

Pořadatelé předali již dříve cenu (CD s historickou mapou Čech) nejlepší fanynky malé roztleskávačce Sokolova, a tak se při slavnostním ceremoniálu věnovala cena (plakát s ortofotomapou Prahy) pro nejlepší nahrávačku, kterou obdržela Ivana Kociánová z GEFOSu, a cena pro nejlepšího smečaře a blokaře, kterou získal Petr Mrázek z vítězné Pyramidy. Ten si také odnesl uzený kravský jazyk. Kravský jazyk a CD s historickými mapami (Klaudiánova mapa Čech, Mullerova mapa Čech, ...) věnoval prof. Veverka, který převzal záštitu nad turnajem.

Ještě závěrečné poděkování všem, kteří se podíleli na organizaci tj. zejména sponzorům, mediálním partnerům a pořadatelům, úklid haly, a turnaj byl definitivně za námi. Příští rok se bude konat zas, a jistě bude mít stejný úspěch.

Posezení po akci

Po skončení turnaje od osmi hodin byl pro zájemce zamluven salónek v nedaleké restauraci. Bohužel, nakonec se nás tam sešlo jen asi dvanáct z GEFOSu a MAESTRO CLUBu (a mimo salónek ještě Pat a Mat), ostatní se nedostavili. Asi jsme tu zamluvenou hospodu na začátku málo zdůraznili, protože ostatní zajisté také někde seděli – bohužel jinde. To byla ale zřejmě jediná chybička tohoto jinak velmi zdařilého turnaje.

Přílohy:Warning: require_once(./oldseo.asp) [function.require-once]: failed to open stream: No such file or directory in D:\wwwroot\w3xml.com\T\pageTeam\head1.asp on line 7

Fatal error: require_once() [function.require]: Failed opening required './oldseo.asp' (include_path='.;C:\php5\pear') in D:\wwwroot\w3xml.com\T\pageTeam\head1.asp on line 7