5. ročník volejbalového turnaje geodetů a kartografů
Autor: Petr Souček <soucek(at)maestroclub.cz>, Téma: Volejbal, Vydáno dne: 25. 04. 2007Obrázek k článku V sobotu 21. dubna 2007 se v pražských Dejvicích v hale ČVUT Pod Juliskou uskutečnil již pátý jubilejní ročník volejbalového Turnaje geodetů a kartografů 2007. Chcete se dozvědět, kdo zvítězil a odnesl si ceny od nás, našich partnerů a garanta turnaje prof. Bohuslava Veverky? Potom neváhejte a pusťte se do čtení ...

Letošního turnaje se zúčastnilo rekordních 25 týmů. Když jsme začátkem února zveřejnili stránku s registrací týmů na turnaj, měli jsme vážné obavy, zda-li nově zvolenou kapacitu turnaje 25 týmů vůbec naplníme. Ovšem zájem družstev z geodetické veřejnosti byl mnohem větší, než jsme očekávali. Během pár týdnů kapacita přestala stačit a my museli první zájemce odmítat.
Zvlášť u některých týmů nás to mrzelo dvojnásob, neboť již několik let jsme se snažili na pražský turnaj přilákat kolegy geodety z ostatních univerzit, a když se nám to v podobě plzeňské ZČU konečně povedlo, museli jsme je odmítnout. Věříme, že příští rok nebudou s přihláškou tolik váhat :-). To ostatně platí i pro ostatní.
Pro nás organizátory začíná turnaj tradičně již krátce po šesté hodině ranní. Musíme všechno řádně připravit, abychom krátce před osmou hodinou mohli v hale ČVUT přivítat první příchozí. Letos se jednotliví účastníci scházeli trošku déle, neboť v brzkém příjezdu jim mnohdy bránilo přerušení pražského metra na trase B a C. Ale už nyní si dovolím napsat, že to byla jediná nepříjemnost, která nás za celý turnaj potkala.
Krátce před devátou mohl být tedy letošní turnaj ústy garanta turnaje prof. Bohuslava Veverky oficiálně zahájen. Krátce před tím jsem jménem hlavního pořadatele sportovního klubu MAESTRO CLUB Kolovraty všechny přítomné přivítal, představil naše dnešní rozhodčí Alenu Pechou a Kamila Lhotáka, poděkoval generálnímu partnerovi firmě Gefos a.s. a mediálním partnerům časopisům Zeměměřič a GeoBusiness (dříve GEOinformace) za přízeň a mohlo se začít.
Losování týmů do pěti základních skupin proběhlo při prezentaci, a tak už všichni věděli, kdo s kým se potká v úvodní části turnaje. Ve skupině U (interně označovaná jako skupina Dikobraze srstnatonosého) se kromě "domácího" MAESTRO CLUBU Kolovraty (pod vedením kapitánky Radany Ilčenkové v jeho dresu na palubovce bojovali Jana Konečná, Petra Mandíková, Hana Shánělová, Kamil Konečný, Petr Majer a Petr Souček) představila pestrá směs týmů. Nechyběl zástupce akademické sféry v podobě Geoinformatiků a zástupce geodetických firem VK GEO CB, státní správu zastupovali ve skupině Ouřadové (mezi hráči nechyběli předseda a místopředseda ČÚZK Karel Večeře a Karel Štencel) a poslední zbylé místo zaplnil tým Slivovička složený z absolventů oboru GK.
Od prvních zápasů ve skupině bylo jasné, že Geoinformatici nemohou na postup do PLAY OFF pomýšlet a o postupu se bude rozhodovat mezi zbylou čtveřicí. Před posledním zápasem ve skupině, ve kterém se střetly týmy MAESTRO CLUB Kolovraty a Ouřadové, bylo jasné, že MAESTRO potřebuje k postupu do PLAY OFF vybojovat minimálně 1 set (navíc vítězství 2:0 jim zajišťovalo vítězství ve skupině). Naopak Ouřadové potřebovali pro přetrvání zlatého snu bezpodmínečně zvítězit 2:0. Do zápasu, kde jsem nastoupil proti svým kolegům z ČÚZK, vstoupil MAESTRO CLUB lépe a od začátku si udržoval vedení, které proměnil ve vítězství 20:18. Po prohraném prvním setu nejspíše Ouřadové ztratili motivaci a podlehli lehce 10:20. O postupujících ze skupiny U bylo jasno (i když o prvenství ve skupině rozhodl jediný míč ve prospěch MAESTRA)
Do skupiny V (leguána nosorohého) los přiřknul k nasazenému Gefosu Praha firemní týmy SK Geodézie Česká Třebová a GKS Sokolov, tým akademických pracovníků z ČVUT FSv Oldies a absolventy VC Pulci. Podle papírových předpokladů skupinu vyhrál Gefos Praha, navíc bez ztráty jediného setu. Za ním se umístili geodeti z Třebové a VC Pulci.
V další skupině X (psouna prériového) se utkaly 3 firemní týmy (AZIMUT, Gefos Jih a GEOPROGRES), Jirčany (absolventi SPŠZ a ČVUT GK) vedené Danem Janouškem a Smetí (studenti 4. ročníku ČVUT obor GK). Vítězství ve skupině X bral tým Jirčany před překvapením skupiny Azimutem, který po loňském 15. místě postoupil s přehledem do PLAY OFF ze druhého místa. Posledním postupové místo urval Gefos jih.
Skupinu Y (hrocha obojživelného) vytvořily 2 studentské týmy (Třeťáci a Pat & Mat), 2 družstva firem Geodis Brno a Gepard Toy Team a zástupce katastrálních úřadů z Prahy (Kaťák Praha). Skupinu jednoznačně ovládli studenti (1. Pat & Mat, 2. Třeťáci), třetí volné místo zbylo trochu nečekaně na hráče KÚ Praha - město.
V poslední skupině Z (tygra ussurijského) hráli o poslední postupová místa hráči z týmů Vědátoři (VÚGTK), VSK MNČ, Geodeti Liberec, HROBESO III a Lamy. O prvních dvou postupujících nebylo po pár odehraných zápasech pochyb - staly se jimi HROBESO III a VSK MNČ. O poslední volné místo si to společně rozdaly týmy Geodeti Liberec a Lamy. V závěrečném utkání skupiny vyhráli Lamy 2:0 a poslali liberecké geodety pouze do boje o 16. místo.
Krátce po třetí hodině jsme znali jména všech postupujících do závěrečných osmifinálových bojů a samozřejmě i těch, kteří budou bojovat "pouze" o dárkový koš za 16. místo a o cenu útěchy - roční předplatné časopisů Zeměměřič a GeoBusiness - pro poslední geodetické družstvo. Nakonec po vyrovnaných zápasech vybojovalo 16. místo družstvo Geodeti Liberec. Největší zklamání určitě zažili Ouřadové, kteří mysleli na víc než na konečné 21. místo. Roční předplatné časopisů nakonec vybojoval tým Gepard Toy Team a splnili si svůj cíl, který naznačoval jasný podtitul družstva uvedený v registraci "Jedeme pro předplatné Zeměměřiče na celý rok!".
V osmifinále měl Gefos Praha volný los, ostatní týmy svedly 7 lítých bojů o postup do čtvrtfinále. Nejsnadnější cestu mezi 8 nejlepších měli nakonec domácí hráči MAESTRO CLUBU, kterým soupeř Kaťák Praha zmizel na pozápasové soustředění do nedaleké restaurace Na barikádách a předčasně tak ukončil své účinkování v turnaji. Dle papírových předpokladů prošly do čtvrtfinále týmy Hrobeso III a VK GEO CB, které jednoznačně porazily týmy Gefos jih a VC Pulci. Naopak vůbec se nevedlo dvěma vítězům skupin Jirčanům a vítězi druhého ročníku turnaje G+K z roku 2003 týmu Pat & Mat. Jirčany podlehly zcela jasně týmu VSK MNČ. Pat & Mat vzdoroval Slivovičce pouze v prvním setu (26:28).
V posledních dvou osmifinále na sebe narazila družstva ze druhých míst svých skupin, a proto se čekal vyrovnaný boj. Třeťáci si ve dvou setech poradili s Azimutem. SK Geodézie Česká Třebová vyhrála souboj s týmem Lamy až po třísetové bitvě. Výrazně jim k tomu pomohl nesoustředěný výkon soupeře, který se víc než na svůj výkon soustředil na výroky rozhodčího.
Ve čtvrtfinále se hrál už volejbal výborné úrovně a mě může jen těšit, že k tomu výraznou měrou přispělo i naše družstvo MAESTRO CLUBU Kolovraty. Ale pojďme pěkně popořádku. První se hrálo čtvrtfinále mezi týmy Gefos Praha a Třeťáci. Odpočatý Gefos se nemohl dlouho dostat do tempa, a tak musel Třeťáky udolat až v samém závěru setu výsledkem 26:24. Tím zlomit odpor soupeře a v druhém setu si již v poklidu dokráčel k postupu do semifinále po výsledku 25:9.
Ve druhém čtvrtfinále si Hrobeso III poradilo s týmem Slivovička ve dvou setech 25:13 a 25:17, stejně tak si ve třetím zápase počínalo VSK MNČ s geodety z Českých Budějovic - jen jim povolilo o pár bodů více (výsledky setů: 2x 25:20).
Poslední čtvrtfinále svedlo proti sobě týmy MAESTRO CLUBU a SK Geodézie Česká Třebová. V nejvyrovnanějším čtvrtfinále nakonec slavilo úspěch MAESTRO, když zeměměřiče z České Třebové udolalo až ve třech setech 2:1.
V semifinále se stejně jako loni MAESTRO CLUB Kolovraty potkal s Gefosem Praha, ve druhém se představili nové tváře - HROBESO III s VSK MNČ. Snadnější cestu do finále (alespoň podle výsledku) měl Gefos Praha, který MAESTRO porazil v poměru 25:21 a 25:16. I když v prvním setu za stavu 17:11 pro MAESTRO by na něj moc lidí nevsadilo. Musíme přiznat, že za tohoto stavu se semifinále lámalo a kdyby MAESTRO přidalo ještě nějaký bod navrch, věřím, že bychom si finále zahráli my. Bohužel nestalo se tak a na nás zbylo (stejně jako v loňském ročníku) utkání o 3.místo.
Ve druhém semifinále mělo HROBESO III pomalejší rozjezd a prohrou v prvním setu 23:25 si zkomplikovalo cestu do finále. V dalším průběhu už ovšem jasně kralovalo na kurtu a po vítězství 25:18 a 15:6 zopakovalo postup do finále z roku 2004.
Nyní už vše směřovalo k vrcholu dnešního turnaje - finále mezi Gefosem Praha a týmem Hrobeso III. Gefos Praha od počátečních míčů nenechal nikoho na pochybách, že letos se nechce spokojit z druhým místem a porazil HROBESO III ve dvou setech 25:17, 25:21. Tomu nepomohlo ani bouřlivé povzbuzování publika. Divákům patří velký dík za to, že vydrželi až do konce a vytvořili týmům výbornou atmosféru. Trochu v pozadí zájmu proběhlo utkání o 3.místo, ve kterém VSK MNČ porazilo celkem hladce MAESTRO CLUB Kolovraty 25:17, 25:21. A je dohráno! Zbývá odměnit vítěze a hurá Na barikády.
Závěrečného vyhlášení výsledků se sice nezúčastnili hráči všech týmů, ale Ti, co zůstali, rozhodně nelitovali. Nejdříve jsme se seznámili s celkovým pořadím týmů na 25. až 4. místě, na kterém se umístil MAESTRO CLUB Kolovraty. Osobně musím přiznat, že o zopakování loňského 4. místa se nám ani nesnilo. Naše družstvo za poslední rok prošlo velkými změnami, a proto, když se mě kolega z ČÚZK Jirka Formánek v pátek před turnajem ptal na očekávaný výsledek našeho družstva, řekl jsem, že postup ze skupiny je povinností, ale každý další postup je něco navíc. Vzhledem k tomu musíme celkové 4. místo hodnotit jako velký úspěch našeho klubu.
Hned potom se z poháru za třetí místo radoval tým VSK MNČ. Pohár přebíral kapitán týmu Jiří Gresl a společně s ním si odnesl ještě dárkový koš plný lahůdek a CD s Mullerovou mapou Moravy (1716) + soubor historických českých a moravských map od garanta turnaje prof. Bohuslava Veverky.
Z poháru za druhé místo se radovalo HROBESO III. Pohár a další ceny ve formě dárkového balíčku a CD s Mullerovou mapou Čech (1720) + soubor historických českých a moravských map od prof. Veverky převzal z rukou ředitele turnaje Petra Součka kapitán týmu Lukáš Zifčák.
Pohár za první místo, obrovský dárkový koš, věnec 25 špekáčků a CD s Klaudiánovou mapou (1518) + soubor historických českých a moravských map od garanta turnaje získal zaslouženě Gefos Praha, který během turnaje neztratil jediný set! Vítěznou trofej převzal Honza Kvapil, jeho spoluhráčka Šárka Žišková dostala na krk věnec buřtů z uhříněveského uzenářství, zbylé ceny převzali společně.
Na konci jsme ještě rozdávali individuální ocenění jednotlivým hráčům na pozicích nahrávačky, smečaře a polaře. Ceny pro nejlepší trojici hráčů tradičně věnoval prof. Veverka. Nejlepším smečařem byl po zásluze vyhlášen Igor Žiška z Gefosu Praha a odnesl si uzený hovězí jazyk. Na nejlepším polaři jsme se nemohli shodnout (všichni byli dobří, ale nikdo evidentně nevyčníval), a proto jsme se rozhodli vítězné nahrávačce Marcele Lacinové ze Třáťáků věnovat obě mapové ceny (papírový historický plán Prahy od Matyáše Seuttera z roku 1740 a papírový historický plán Prahy od Wernera z roku 1742), i když jedna měla původně skončit v rukou nejlepšího polaře.
V úplném závěru ředitel turnaje a prezident pořádajícího MAESTRO CLUBU Kolovraty poděkoval výborným rozhodčím za jejich výkon, MUDr. Rostislavu Broukalovi za lékařský dohled (naštěstí kromě několika pochroumaných kotníků nemusel řešit vážnější zdravotní komplikace) a všem přítomným za účast a předvedenou hru.
Na tomto místě bych chtěl dále poděkovat zejména dvěma Martinům (Kubenkovi a Česákovi), bez jejichž pomoci by turnaj neproběhl tak hladce - ono koordinovat hru na pěti kurtech není žádná sranda. Dále děkuji Jardovi Vojířovi a Pepovi Kubátovi za zajištění občerstvení, které rozhodně přišlo k chuti. Obzvláště na výborný guláš a klobásky budeme rádi vzpomínat. A samozřejmě další nemalý dík patří partnerům akce (Gefos a.s., Zeměměřič, GeoBusiness, aj.), spolupořadatelům (Katedra mapování a kartografie, aj.) garantovi akce prof. Veverkovi a dalším bezejmenným členům i nečlenům sportovního klubu MAESTRO CLUB Kolovraty, kteří přiložili ruku k dílu a podíleli se na přípravách tohoto velkého geodetického turnaje.
Kolem deváté hodiny večerní jsme opouštěli potemnělou halu s pocitem, že 5. ročník volejbalového turnaje geodetů a kartografů 2007 se povedl. Neomylně jsme zamířili do restaurace Na barikádách, kde probíhalo závěrečné posezení. Oproti loňskému roku se zde sešlo více družstev i týmů, a tak se dá určitě říci, že i poslední část volejbalového turnaje se povedla!
Už dnes začínáme připravovat další ročník a za MAESTRO CLUB věřím, že v příštím ročníku protrhneme šňůru 4. míst a konečně se umístíme mezi trojicí nejlepších.

Další odkazy na stránky, které se týkají letošního ročníku turnaje:

  1. Celkové pořadí turnaje
  2. Kompletní výsledky turnaje
  3. Celkové pořadí s fotografiemi týmů
  4. Fotografie týmů
  5. Fotografie z turnaje
  6. Speciální stránky věnované turnaji

Za MAESTRO CLUB Kolovraty, Petr Souček, soucek@maestroclub.cz
Warning: require_once(./oldseo.asp) [function.require-once]: failed to open stream: No such file or directory in D:\wwwroot\w3xml.com\T\pageTeam\head1.asp on line 7

Fatal error: require_once() [function.require]: Failed opening required './oldseo.asp' (include_path='.;C:\php5\pear') in D:\wwwroot\w3xml.com\T\pageTeam\head1.asp on line 7