Jablíčko open 2009 - nohejbalový turnaj trojic v Petrovicích
Autor: Petr Souček <soucek(at)maestroclub.cz>, Téma: Nohejbal, Vydáno dne: 31. 01. 2009

V sobotu 24. ledna 2009 jsme se zúčastnili tradičního nohejbalového turnaje trojic Jablíčko open v Praze - Petrovicích, který pořádá místní Sokol Petrovice. Jak turnaj probíhal? Jak se naše trojice vyrovnala s konkurencí dalších 19 trojic? To vše v následujícím článku a v naší galerii.

O turnaji jsme se dozvěděli na známém nohejbalovém fóru tzv. Zetkách. Do Petrovic jsme vyrazili v sestavě Petr Souček, Pavel Martínek a Tomáš Stoklasa. Na turnaji se sešlo neuvěřitelných 20 týmů. Množství družstev navíc komplikovala skutečnost, že Sokol Petrovice má k dispozici pouze jednu halu s jedním kurtem.
Hrálo se ve čtyřech skupinách po pěti týmech. Náš klub byl nalosován do skupiny B, ve které se kromě našeho týmu představil Dashwood, Beroun, UO a Prototyp. Než jsme se stačili v hale rozkoukat, již jsme nastupovali k zahajujícímu utkání proti týmu Dashwood, ve kterém nastoupili hráči z Čakovic. Obecně se dá říci, že jsme v turnaji neměli velké ambice, neboť výkonnostní omezení, kdy v týmu mohl nastoupit pouze jeden ligový hráč, nás neopravňovala k velkému optimismu. V prvním setu se na smeč a blok postavil Petr Souček, ve druhém setu si tuto pozici vyzkoušel Pavel Martínek. Ani jednomu se nepodařilo získat více než 4 body, a tak jsme prohráli jednoznačně 3:10, 4:10. Přesto jsme si získali sympatie publika díky několika podařeným míčům. Trefně naši pozici charakterizoval Pavel, který po zápase prohlásil, jestli jsme ráno náhodou nevlezli do špatných dveří :-).
Nyní následovala dlouhá pauza. K dalšímu zápasu jsme nastoupili až po poledni. Mezitím jsme využili služeb místního občerstvení. Na další utkání proti týmu Beroun jsme se moc těšili. Kdy se nám, hráčům pražských přeborů, podaří zahrát si proti bronzovému medailistovi z letošního MS v Nymburce v singlech Ondřeji Vítovi? Ten navíc ve trojici nastoupil na bloku s hráčkou Nymburka. Jednoznačně jsme odehráli dnešní nejlepší zápas, ve kterém jsme uhráli 11 míčů. Navíc ve druhém setu jsme si vypracovali nadějné vedení 4:0, které jsme ovšem nedokázali udržet. Prohra 5:10, 6:10 byla na světě.
Další dlouhá tříhodinová pauza a mohli jsme za divácké podpory Jirky Dlouhého nastoupit proti týmu UO. První set jsme soupeře zaskočili a uhráli výsledek 7:10. Ve druhém setu se nám naopak vůbec nedařilo a získali pouhé 3 míče. Nyní byl čas sledovat krásné nohejbalové zápasy, ve kterých se představilo množství bývalých či současných mistrů světa. Hrál se nádherný nohejbal, což malinko zkracovalo neuvěřitelně dlouhé přestávky mezi zápasy. Nás čekala pauza 14 zápasů! Na kurt jsme se měli dostat po 18. hodině. Bohužel soupeř - tým Prototyp, se kterým jsme měli sehrát poslední zápas ve skupině, mezitím turnaj opustil. Tuto skutečnost nikomu neoznámil a my tak na zápas přes 3 hodiny čekali marně. Vyhráli jsme tak svůj poslední zápas ve skupině kontumačně 2:0, což nám náladu moc nezlepšilo.
Tato kontumační výhra nám zajistila 4. místo ve skupině a celkové 13.-16. místo. Do čtvrtfinále postupovaly první dva týmy z každé skupiny. Finálových bojů jsme se již nezúčastnili a odjeli domů. Poslední zápasy se musely jistě odehrávat až po 22. hodině. Z medailových pozic se nakonec radovala tato trojice týmů: 1. plachý, kupský, klon, 2. čako - junioři, 3. bleskové - bléza, vilda, ivoš.
Nás může těšit, že jsme si zahráli proti klukům, jejichž umění můžeme obyčejně sledovat pouze z tribuny s kelímkem piva v ruce :-) Turnaj byl velice pěkný, sešla se tam výborná konkurence - ovšem nechat hrát 20 týmů na jednom kurtu je opravdu šílené. Pokud by se pořadatelům podařilo zajistit ještě jedno hřiště, neměl by turnaj jedinou chybičku a my bychom se příštího ročníku jistě zúčastnili. V opačném případě máme o své neúčasti prakticky jasno.
Shrnutí:
MAESTRO - Dashwood 0:2 (3:10, 4:10)
MAESTRO - Beroun 0:2 (5:10, 6:10)
MAESTRO - UO 0:2 (7:10, 3:10)
MAESTRO - Prototyp 2:0 (kontumace)