Volejbalový turnaj geodetů a kartografů posedmé
Autor: Petr Souček <soucek(at)maestroclub.cz>, Téma: Volejbal, Vydáno dne: 02. 06. 2009Obrázek k článku

V sobotu 23. května 2009 v hale ČVUT v pražských Dejvicích proběhl již 7. ročník volejbalového turnaje geodetů a kartografů. Jak si 22 týmů poradilo s nástrahami hracího systému? Obhájil Gefos Praha loňský triumf? Dokázal náš tým vylepšit loňské 12. místo? Čtěte v následujícím článku a nezapomeňte se podívat do bohaté fotogalerie z akce.Sobotní ráno se v hale Pod Juliskou sešlo celkem 22 volejbalových týmů, aby změřily své síly v tradičním volejbalovém turnaji geodetů a kartografů. Kapacita turnaje nakonec nebyla zcela zaplněna, neboť několik dní před turnajem se z různých důvodů odhlásilo hned několik týmů: VUT FAST (studentský tým geodetů z Brna) s kapitánem Michalem Witiskou, GeoGang ze stanice TUBO(studenti GK VUT Fast a jejich známí) s kapitánem Peterem Čičkou, Plašmušky (družstvo složené z různých firem) s kapitánem Michalem Šimáně, GEOS Litoměřice (geodeti ze Severu) s kapitánem Viktorem Němcem a Slivovička (absolventi) s kapitánem Jardou Pešťákem.
Nechyběli tradiční účastníci, kteří se rekrutují z partnerů a sponzorů turnaje, firmy Gefos, a.s., Geodézie Česká Třebová s.r.o. a AZIMUT CZ s.r.o. Dále nemohly chybět i další firemní týmy GKS Sokolov, GEOPROGRES, spol, s r.o. a zástupci Českého úřadu zeměměřického a katastrálního. Již samozřejmostí je účast Hrobesa, VC Pulců, Jirčan, Pata a Mata a Oldies z ČVUT. A naopak zcela nově se objevil tým složený ze studentů Zeměměřické průmyslovky z Prahy - Hrdlořez.
Krátce po půl deváté už byli všichni účastníci seřazeni ke slavnostnímu zahájení turnaje, které obstarali svými krátkými projevy ředitel turnaj Ing. Petr Souček, Ph.D. a garant turnaje Prof. Ing. Bohuslav Veverka, DrSc. Petr Souček ve své úvodní řeči nezapomněl poděkovat všem partnerům (firmám Gefos a.s., Geodézie Česká Třebová s.r.o., AZIMUT CZ s.r.o. a Katedře mapování a kartografie z ČVUT v Praze) a mediálním partnerům tj. časopisům GeoBusiness a Zeměměřič, zpravodajským portálům Geoinformatika.sk, Geofórum a Rsport. Bohuslav Veverka poukázal na krásu volejbalu, popřál všem účastníkům pěknou sportovní sobotu a prohlásil turnaj za oficiálně zahájený.
Systém turnaje zůstává již třetí rok prakticky neměnný - pět základních skupin, ze kterých tři nejlepší postupují do osmifinále. Ostatní hrají malé play-off o šestnácté místo. Kapitáni jednotlivých týmů si při prezentaci vylosovali svojí skupinu. Do každé z pěti skupin byl pořadatelem nasazen jeden tým podle loňského umístění. Do skupiny U (dikobraze srstnatonosého) bylo nasazeno družstvo pořadatele MAESTRO CLUB Kolovraty, které doplnilo kvarteto GEFOS JIH, Oldies, GKS Sokolov a Plyšový teodolit G+H (studenti 1. ročníků FSv ČVUT). Jednalo se o velmi vyrovnanou skupinu, ve které hned tři týmy nepoznaly hořkost porážky. Do osmifinále tak prošel Gefos Jih jako vítěz skupiny, ze druhého místa pořadatelské MAESTRO a jako třetí Oldies.
Krátce se zastavím u jednotlivých zápasů MAESTRO CLUBU Kolovraty. Sestava pro tento turnaj se nerodila lehce. Nakonec jsme se představili ve složení: Petr Souček, Petr Majer (blok), Luděk Mrkva, Jakub Kostelecký (smeč), Jana Konečná, Ráďa Ilčenková, Pavlína Rudová a Jana Tichá (nahrávka). V prvním utkání jsme pouze remizovali s GKS Sokolov 1:1, když jsme remízu zachraňovali až ve druhém setu výsledkem 20:19. Ve druhém zápase jsme si snadně poradili s nejslabším týmem skupiny Plyšovým teodolitem 2:0. Třetí zápas proti Oldies měl dva zcela rozdílné sety - v prvním jsme soupeře k ničemu nepustili (20:12), aby nám ve druhém soupeř oplatil stejnou mincí. Průběžné vedení 19:12 ale neudržel a z druhého setu se stalo drama, které rozhodl až smeč do autu z naší strany - 19:20 a další remíza. V posledním utkání jsme proti Gefosu Jih vyhráli zcela jasně první set 20:9. Ve druhém jsme vystřídali, což se projevilo a druhý set jsme prohráli 14:20. Získaných bodů mohlo být sice více než 5, ale přesto v našem týmu převládala spokojenost z postupu do osmifinále.
Ve druhé skupině V (leguána nosorohého) měl jasnou převahu Gefos Praha, který bez ztráty bodu postoupil do vyřazovacích bojů. Společně s ním postupily týmy VK GEO CB a Geoprogress. Na týmy Azimut a Petrásci (Studenti Střední průmyslové školy zeměměřické, Pod Táborem 300, Praha 9) zbyl boj o 16. místo.
Ve skupině X (psouna prériového) se z prvního místa radoval (možná trošku překvapivě) tým Ročník 1987. Do playoff pronikla ještě dvojice družstev Hrobeso a SK Čes.Třebová. Černý Petr zůstal týmu Jirčan, které dva sety ztratilo až v dramatickém závěru 19:20, a to je stálo postup do dalších bojů.
Skupina Y (hrocha obojživelného) přinesla velmi vyrovnané a napínavé boje. Jasným vítězem skupiny se stala Pouliční směs s plným bodovým ziskem. Ostatní týmy Štiky, Pankráč a 4.ročník se ovšem srovnaly na čtyřech bodech a o postupu musela rozhodnout až minitabulka ze vzájemných utkání, které všechny skončily 1:1. Nakonec nejvíce štěstí měl tým Štik před Pankráčem. 4. ročník si zahraje pouze malé playoff.
Poslední skupina Z (tygra ussurijského) měla zcela jasný průběh. Nezrodil se v ní ani jeden remízový výsledek, a tak do osmifinále postupují Plzeňská směs, Pat a Mat a Ouřadové. VC Pulci si stejně jako v loňském roce zahrají o 16. místo.
V osmifinále se žádné překvapení nekonalo a kromě zápasu GEFOS JIH - Ouřadové, který vyhrál Gefos Jih až v dramatické koncovce 25:21 a 25:23, se vždy jednalo o jednoznačnou záležitost. Ve čtvrtfinále se tak vytvořily tyto dvojice Pouliční směska (volný los) - Pat a Mat (po vítězství nad VK GEO CB), Hrobeso (přehrálo tým Štiky, ve kterém nastoupil i Jan Pytel) - Gefos Jih, Ročník 1987 (porazil Geoprogress) - Plzeňská směs (ta doslova smetla Oldies 25:8, 25:10) a Gefos Praha (v repríze loňského semifinále jasně přehrál tým SK Čes.Třebová) - MAESTRO CLUB Kolovraty (v poklidném tempu zvítězil nad týmem Pankráč). Ani ve čtvrtfinále se žádné překvapení nekonalo a do semifinále postoupila čtveřice Pat a Mat, Hrobeso, Plzeňská směs a Gefos Praha. Gefos Praha po vítězství, na které se nadřel více než asi sám čekal, nad pořadatelským týmem MAESTRA, stále živil naději na celkové vítězství. MAESTRO CLUB Kolovraty skončil na celkovém 8. místě a vylepšil si tak své postavení z loňského roku.
V semifinále na sebe narazily týmy Pat a Mat a Hrobeso. Já osobně jsem více favorizoval Hrobeso, ale to nakonec ve dvou setech podlehlo shodně 22:25 a do finále se nepodívá. Druhou dvojici tvořil Gefos Praha a Plzeňská směs. Zde se hrálo dle mého soudu předčasné finále. Nádherný volejbal s překrásnými výměnami pro sebe nakonec rozhodl Gefos Praha až v infarktové koncovce druhého setu v poměru 31:29. Finále si tak zahraje Gefos Praha proti Pat a Mat.
Ještě před tím bylo rozehráno utkání o 3. místo, ve kterém se odehrál jediný třísetový zápas ve vyřazovacích bojích. V něm měla více sil a štěstí Plzeňská směs, která dokázala porazit Hrobeso 18:25, 25:20 a 15:9.
Kdo se těšil na finále, musel být zklamán. Pat a Mat již neměl dostatek sil, aby byl Gefosu Praha důstojným soupeřem a po prohře 9:25, 11:25 se musel spokojit se druhým místem. Naopak Gefos Praha si připsal na své konto obhajobu loňského vítězství a celkově již třetí triumf v řadě. Zbývá dodat, že v malém playoff o 16. místo měl nejvíce sil tým Jirčan, který si postupně dokázal poradit s GKS Sokolov, VC Pulci a Azimutem a zaslouženě si dokráčel pro dárkový koš. Kompletní výsledkový servis najdete na samostatných stránkách věnovaných turnaji http://volejbal-gk2009.maestroclub.cz.
Ceny nejlepším týmům předal ředitel turnaje Petr Souček. Všechny zúčastněné týmy si odnesly malou pozornost ve formě lahodného vína. První tři týmy obdržely dárkové balíčky, CD s historickými mapami, které věnoval prof. Veverka. Vítěz navíc získal od garanta turnaje tradiční věnec buřtů! Krátce po 19. hodině jsme mohli turnaj prohlásit za ukončený. Většina týmů se skončení turnaje přesunula do nedaleké restaurace Na staré faře, kde hráči v hodnocení turnaje pokračovali do pozdních večerních i ranních hodin.
Mně nezbývá než poděkovat všem, kteří se na organizaci turnaje podíleli. Nesmím zapomenout na MUDr. Rostislava Broukala, který zajišťoval zdravotní dohled v průběhu celého turnaje. Dále pětici rozhodčích Ivaně Strachanové, Aleně Peché, Dianě Vaníčkové, Jaroslavu Lhotákovi a Václavu Koblihovi, kteří spravedlivě odřídili všech 74 utkání. Ani bez občerstvení by se turnaj neodehrál - náš dík patří Jaroslavu Vojířovi a Pepovi Kubátovi z Mnichovic za poskytnutí kvalitního občerstvení. Nesmím zapomenout na Kamila Konečného a Pavlu Bartošovou, kteří se starali o výsledkový servis a zajišťovali vlastní organizaci v průběhu celého dne. V úplném závěru děkuji všem hráčům, že přispěli měrou vrchovatou ke kvalitnímu volejbalovému představení!
Věřím, že se na dalším ročníku v roce 2010 opět setkáme. Termín a další podrobnosti se včas dozvíte ze stránek http://volejbal-gk2010.maestroclub.cz Sportu zdar a volejbalu zvlášť.


Warning: require_once(./oldseo.asp) [function.require-once]: failed to open stream: No such file or directory in D:\wwwroot\w3xml.com\T\pageTeam\head1.asp on line 7

Fatal error: require_once() [function.require]: Failed opening required './oldseo.asp' (include_path='.;C:\php5\pear') in D:\wwwroot\w3xml.com\T\pageTeam\head1.asp on line 7